آموزش نرم افزار PLC انواع سیستم پی ال سی دوره plc کلاس پی ال سی کلاس plc پی ال سی


آموزش نرم افزار PLC انواع سیستم پی ال سی دوره plc کلاس پی ال سی کلاس plc پی ال سی

کلیه حقوق برای سایت تکنو کلید محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری قیمت پی ال سی غیرمجاز می باشد. با دریافت اپلیکیشن فرادرس از گوگل‌ پلی، می‌توانید تمامی امکانات سایت را روی موبایل خود نیز داشته باشید. المنت حرارتی خاموش می‌شود (فعال‌سازی و سپس غیرفعال‌سازی خروجی).

برای خروجی‌ها نیز می‌توان شیرهای آب، المنت‌های حرارتی و پمپ‌ها را مثال زد. اکنون چگونگی استفاده ماشین ظرف‌شویی از این قسمت‌ها را مطابق مراحل زیر بررسی می‌کنیم. در گذشته روش‌های متعدد و متنوعی برای آموختن زبان برنامه نوسی پی ال سی وجود داشت. اما امروزه، با استفاده از استاندارد IEC این روش های گوناگون، متمرکزتر و مشخص‌تر شده و در حال حاضر، یادگیری و انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب، برای شروع و یا یادگیری PLC بسیار ساده‌تر شده است.

  • برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn و یا پیج اینستاگرم PowreEn عضو شويد.
  • معمولاً ورودی‌ها و خروجی‌ها را به صورت مخفف و با عبارت $$I/O$$ نشان می‌دهند.
  • کار کردن به عنوان یک برنامه نویس PLC یکی از جذاب ترین مشاغل در حوزه مهندسی در دنیا است.
  • پردازنده با توجه به نوع شستشویی که در مرحله اول انتخاب شد، زمان را محاسبه می‌کند (فعال‌سازی تایمر).

‏plc ها ( پی ال سی ) مبتنی بر میکروپروسسور هستند وبا وجود اجزایی مانند زمان سنج، شمارنده وثبات انتقالی، توانست کنترل فرآیندهای بسیار پیچیده را تسهیل سازند. حافظه ،پردازش، خروجی برخی از مهم ترین اجزای plc می باشند. PLCها کامپیوترهای پیچیده و قدرتمندی هستند ولی عملکرد آنها را می‌توان به زبان ساده توضیح داد. در مرحله بعد، با کمک پردازنده، عملیات منطقی روی ورودی‌ها انجام می‌دهد. در پردازش هایی که تعداد ورودی و خروجی ها (I/O) ها محدود می باشد و نیازی به برنامه نویسی های طولانی و پیچیده نیست، می توان از کنترل کننده های Mini PLC استفاده کرد. در این مقاله به معرفی پی ال سی، مزایا و کاربردهای آن پرداختیم.

مزایای PLC چیست

در حال حاضر پی‌ال‌سی S7 سری ۲۰۰ توسط شرکت زیمنس دیگر تولید نمی‌شود و پی‌ال‌سی S7 سری ۳۰۰ جایگزین این کنترلر شده است. این نوع پی‌ال‌سی‌ها (S7-200) ورودی و خروجی‌های بیشتری نسبت به مینی پی‌ال‌سی ها دارند (تا ۳۰۰ ورودی خروجی بیشتر) و در پروژه‌های متوسط استفاده می‌شوند. در صنعت پی ال سی بیش از یکصد کارخانه با تنوع زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می کنند. پی ال سی ها را می توان از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی / خروجی دسته بندی نمود. حتی در صنایع هوایی و مسافرتی، plc به کار گرفته می‌شود تا سیستم کنترل امنیتی را مانیتور کرده و به عملکرد بهینه‌تر آسانسورها و پله برقی‌ها کمک کند.

به صورت کلی در نظر داشته باشید که کنترلرهای برنامه‌پذیر بر اساس مدار منطقی یعنی 0 و 1 طراحی‌شده‌اند. PLC اطلاعات الکتریکی را از طریق ورودی های خود دریافت می کند. این اطلاعات می توانند دیجیتال یا آنالوگ باشند.اطلاعات طبق برنامه کنترلر پردازش می شود. این برنامه قبلا توسط کاربر طراحی و در پی ال سی قرار داده شده است. طبق تصویر زیر در خلال پردازش از بخش حافظه نیز استفاده می شود.نتیجه اطلاعات پردارش شده به صورت الکتریکی در خروجی ها قرار داده می شود. خروجی ها می توانند به صورت سیگنال‌های آنالوگ و یا دیجیتال باشند.

بنابراین در مواقعی که به سرعت سوئیچینگ بالا نیاز است، باید از PLCها با خروجی ترانزیستوری استفاده شود. در تولید خروجی پالس، کنترل سروموتورها، کنترل استپ‌موتورها و یا تولید پالس‌های PWM قطعا PLC با خروجی ترانزیستوری انتخاب می‌شود. این نمادها توسط خطوط به هم متصل شده‌اند تا جریان را از طریق اتصالات و سیم‌پیچ‌ها نشان دهند. برنامه تکمیل شده شبیه یک نردبان است اما در واقع نشان‎دهنده یک مدار الکتریکی است.

مزایای تابلو PLC:

گذشته از این با حضور پی ال سی، اکنون شما می‌توانید چندین ورودی مختلف را دریافت کرده و در سمت خروجی نیز چندین دستگاه خروجی متفاوت را کنترل نمایید. ماژول‌ های ارتباطی PLC، انتقال داده‌ های دیجیتال را بین PLC و سایر دستگاه‌ های سایت صنعتی تسهیل می‌کنند. برای اجرای این انتقال، ماژول‌ های ارتباطی یک یا چند پروتکل، از جمله پروتکل‌ های سیمی و بی‌سیم را پیاده‌ سازی می‌کنند.

ساختمان پی ال سی ها از دو بخش اجزای ظاهری و اجزای داخلی تشکیل شده است. اجزای ظاهری شامل ورودی ها، خروجی ها، محل تغذیه، نمایشگر ال سی دی ، کلید های معمولی و جهت دار، محل اتصال کابل و حافظه جانبی می شود و اجزای داخلی از پردازشگر، حافظه و منبع تغذیه تشکیل می شود. پی ال سی صنعتی به گونه ای طراحی شده است که مقاومت بسیار زیادی داشته باشد، به همین دلیل می تواند شرایط محیط های صنعتی سخت و خشن مانند دماهای بسیار بالا و بسیار پایین، لرزش های شدید، رطوبت و نویز های الکتریکی را تحمل کند. در این نوع پی ال سی امکان افزایش دادن ظرفیت ورودی ها و خروجی ها وجود دارد و تعداد ورودی ها و خروجی هایی که می توانیم به ان ها اضافه کنیم به قدرت پردازنده پی ال سی بستگی دارد.

اتوماسیون صنعتی یوکوگاوا – شرکت یوکوگاوا

درصنایع پلاستیک سازی برای دمش هوا، دستگاه های ذوب و قالب گیری تزریقی و فرایند ساخت و تحلیل پلاستیک به عهده پی ال سی ها است. فروشگاه تکنوکلید درسال 1369 فعالیت خود را در حوزه برق ،کنترل و اتوماسیون صنعتی آغاز نموده است. این فروشگاه با بیش از دو دهه حضور در صنایع کشور توانسته با بهره گیری از دانش فنی و تجربیات عملی یکی از مجموعه های فعال در کشور در این حوزه باشد. PLCها مبتنی بر میکروپروسسور هستند و با داشتن اجزایی مانند زمان سنج ، شمارنده و ثبات انتقالی ، کنترل فرآیندهاي پیچیده را آسان می سازند .

سپس با ایجاد نیروی مغناطیسی، سوئیچ متناظر آن در حالت باز یا بسته قرار می‌گیرد. زمانی که برق بوبین قطع شود، سوئیچ رها شده و در حالت اولیه و استاندارد خود (باز یا بسته) قرار می‌گیرد. PLC مخفف Programmable logic controller و به معنای کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است. در PLCها با خروجی ترانزیستوری سرعت سوئیچینگ بسیار بالاست. اما در PLCها با خروجی رله‌ای، چون فرآیندی الکترومکانیکی اتفاق می‌افتد، سرعت کم است.